Cost of living comparison
United States is 3.2 times more expensive than Peru overall.
- Restaurants
-
pay 3.4 times more in United States
- Groceries
-
pay 2.7 times more in United States
- Transportation
-
pay 76.1% more in United States
- Housing
-
pay 4.4 times more in United States
- Childcare
-
pay 6.7 times more in United States
- Entertainment and Sports
-
pay 2.0 times more in United States
- Clothing
-
pay 44.8% more in United States
The cost of childcare, housing, restaurants, groceries, entertainment and sports, and transportation in United States are more expensive than in Peru. Notably, childcare, housing, and restaurants are significantly more expensive in United States.
If you lived in United States instead of Peru, you would:
pay 3.4 times more for restaurants
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$3.74
PEN14.06
|
$18.59
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$5.76
PEN21.67
|
$10.47
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$0.93
PEN3.51
|
$2.50
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$0.47
PEN1.76
|
$1.96
|
|
pay 2.7 times more for groceries
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$2.12
PEN7.97
|
$3.49
|
|
Local cheese (8 oz) |
$3.22
PEN12.10
|
$6.33
|
|
Milk (1 gallon) |
$4.63
PEN17.41
|
$3.91
|
|
Eggs
1 dozen
|
$2.67
PEN10.05
|
$3.56
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$2.40
PEN9.04
|
$5.16
|
|
Apples (1 lb) |
$0.71
PEN2.67
|
$2.33
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.38
PEN1.45
|
$0.78
|
|
Oranges (1 lb) |
$0.44
PEN1.65
|
$2.00
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$0.45
PEN1.71
|
$2.16
|
|
Potatoes (1 lb) |
$0.43
PEN1.63
|
$1.34
|
|
Onions (1 lb) |
$0.39
PEN1.46
|
$1.38
|
|
pay 76.1% more for transportation
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$5.19
PEN19.50
|
$3.61
|
|
Monthly public transit pass |
$17.61
PEN66.18
|
$65.15
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$20,522.48
PEN77,140.79
|
$31,583.67
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$16.04
PEN60.29
|
$17.81
|
|
pay 4.4 times more for housing
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$28.54
PEN107.27
|
$67.50
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$324.84
PEN1,221.04
|
$1,655.99
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$239.27
PEN899.36
|
$1,423.40
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$37.17
PEN139.71
|
$148.34
|
|
pay 6.7 times more for childcare
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$170.53
PEN641.01
|
$1,351.84
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$4,073.87
PEN15,313.04
|
$22,265.44
|
|
pay 2.0 times more for entertainment and sports
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$2.47
PEN9.28
|
$5.78
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$2.84
PEN10.69
|
$5.04
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$5.40
PEN20.30
|
$9.68
|
|
Monthly membership at local gym |
$32.14
PEN120.81
|
$50.84
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$5.04
PEN18.93
|
$13.30
|
|
pay 44.8% more for clothing
Peru
|
United States
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$42.67
PEN160.38
|
$50.38
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$26.03
PEN97.83
|
$40.66
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$66.63
PEN250.46
|
$85.52
|
|
Men's business shoes (leather) |
$62.87
PEN236.31
|
$111.08
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about United States or Peru. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.