Cost of living comparison
compared to
Lake Elsinore vs. United States Cost Breakdown
If you lived in Lake Elsinore instead of United States, you would:
pay (unknown) more for restaurants
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
| Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$19.45
|
?? | |
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$11.12
|
?? | |
| Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.56
|
?? | |
| Bottle of water (11 fl. oz) |
$2.00
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of restaurants
Improve prices ·
Change currency (USD)
pay (unknown) more for groceries
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
|
Bread
1 loaf
|
$3.56
|
?? | |
| Local cheese (8 oz) |
$6.50
|
?? | |
| Milk (1 gallon) |
$3.97
|
?? | |
|
Eggs
1 dozen
|
$4.27
|
?? | |
| Boneless chicken breast (1 lb) |
$5.41
|
?? | |
| Apples (1 lb) |
$2.37
|
?? | |
| Bananas (1 lb) |
$0.78
|
?? | |
| Oranges (1 lb) |
$2.04
|
?? | |
| Tomatoes (1 lb) |
$2.21
|
?? | |
| Potatoes (1 lb) |
$1.34
|
?? | |
| Onions (1 lb) |
$1.38
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of groceries
Improve prices ·
Change currency (USD)
pay (unknown) more for transportation
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
| Gasoline (1 gallon) |
$3.41
|
?? | |
| Monthly public transit pass |
$65.85
|
?? | |
| New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$32,336.38
|
?? | |
| Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$17.61
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of transportation
Improve prices ·
Change currency (USD)
pay (unknown) more for housing
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$68.97
|
?? | |
| 1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,664.59
|
?? | |
| 1-Bedroom apartment outside city center |
$1,416.15
|
?? | |
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$150.19
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of housing
Improve prices ·
Change currency (USD)
pay (unknown) more for childcare
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
| Private preschool for 1 child, monthly |
$1,387.27
|
?? | |
| Middle school for 1 child, two semesters |
$23,196.46
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of childcare
Improve prices ·
Change currency (USD)
pay (unknown) more for entertainment and sports
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
| Domestic/local beer (1 pint) |
$5.84
|
?? | |
| Cappuccino in mid-range area |
$5.15
|
?? | |
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$9.90
|
?? | |
| Monthly membership at local gym |
$51.45
|
?? | |
| Movie ticket to theater/cinema |
$13.64
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of entertainment and sports
Improve prices ·
Change currency (USD)
pay (unknown) more for clothing
|
United States
|
Lake Elsinore
|
||
|---|---|---|---|
|
Regular jeans
Levi's brand
|
$51.08
|
?? | |
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$41.81
|
?? | |
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$87.56
|
?? | |
| Men's business shoes (leather) |
$112.04
|
?? |
United States vs. Lake Elsinore - Cost of clothing
Improve prices ·
Change currency (USD)
The statistics used to build this comparison are calculated using data from users just like you.
We average the price of thousands of data points entered by users across the world.
Learn more about our data sources. Page last updated: December 2025
Change currency:
Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate.
Learn more
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about Lake Elsinore or United States. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.