Cost of living in Ulyanovsk
compared to
Cost of living in Ulyanovsk vs. Russia overall average
Ulyanovsk is 21.7% cheaper than Russia overall.
- Restaurants
-
pay 8.9% less in Ulyanovsk
- Groceries
-
pay 21.0% less in Ulyanovsk
- Transportation
-
pay 11.6% less in Ulyanovsk
- Housing
-
pay 22.7% less in Ulyanovsk
- Childcare
-
pay 49.8% less in Ulyanovsk
- Entertainment and Sports
-
pay 24.6% less in Ulyanovsk
- Clothing
-
pay 13.1% less in Ulyanovsk
Expenses including childcare, entertainment and sports, housing, groceries, clothing, and transportation are lower in Ulyanovsk.
Ulyanovsk Cost of Living Breakdown
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$8.34
RUB648.06
|
$5.96
-
$23.82
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$5.36
RUB416.61
|
$4.76
-
$7.15
|
| Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$1.01
RUB78.69
|
$0.71
-
$2.14
|
| Bottle of water (11 fl. oz) |
$0.44
RUB33.95
|
$0.36
-
$1.19
|
Ulyanovsk - Cost of restaurants
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Bread
1 loaf
|
$0.60
RUB46.52
|
$0.48
-
$0.95
|
| Local cheese (8 oz) |
$4.42
RUB343.87
|
$2.38
-
$11.91
|
| Milk (1 gallon) |
$3.90
RUB303.33
|
$3.61
-
$4.51
|
|
Eggs
1 dozen
|
$1.45
RUB112.95
|
$0.63
-
$2.86
|
| Boneless chicken breast (1 lb) |
$2.07
RUB160.98
|
$1.59
-
$2.43
|
| Apples (1 lb) |
$0.50
RUB39.19
|
$0.29
-
$0.69
|
| Bananas (1 lb) |
$0.70
RUB54.59
|
$0.49
-
$0.97
|
| Oranges (1 lb) |
$0.57
RUB44.09
|
$0.43
-
$1.35
|
| Tomatoes (1 lb) |
$0.65
RUB50.39
|
$0.49
-
$1.35
|
| Potatoes (1 lb) |
$0.29
RUB22.20
|
$0.19
-
$0.54
|
| Onions (1 lb) |
$0.21
RUB16.24
|
$0.16
-
$0.29
|
Ulyanovsk - Cost of groceries
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Gasoline (1 gallon) |
$2.59
RUB201.41
|
$2.39
-
$2.70
|
| Monthly public transit pass |
$17.63
RUB1,370.18
|
??
-
??
|
| New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$35,737.37
RUB2,777,399.22
|
$35,737.37
-
$46,816.53
|
| Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$3.12
RUB242.56
|
$2.72
-
$5.29
|
Ulyanovsk - Cost of transportation
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$5.20
RUB404.27
|
$3.57
-
$11.67
|
| 1-Bedroom apartment in downtown area |
$329.58
RUB25,613.79
|
$297.81
-
$357.37
|
| 1-Bedroom apartment outside city center |
$230.31
RUB17,898.79
|
$214.42
-
$238.25
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$72.88
RUB5,663.72
|
$72.27
-
$91.10
|
Ulyanovsk - Cost of housing
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Private preschool for 1 child, monthly |
$83.39
RUB6,480.60
|
$83.39
-
$297.81
|
| Middle school for 1 child, two semesters |
$5,658.42
RUB439,754.88
|
$4,169.36
-
$7,147.47
|
Ulyanovsk - Cost of childcare
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Domestic/local beer (1 pint) |
$0.83
RUB64.81
|
$0.66
-
$3.57
|
| Cappuccino in mid-range area |
$2.24
RUB173.84
|
$1.19
-
$3.57
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$1.85
RUB143.50
|
$1.31
-
$2.98
|
| Monthly membership at local gym |
$22.63
RUB1,759.02
|
??
-
??
|
| Movie ticket to theater/cinema |
$4.76
RUB370.32
|
$3.57
-
$5.36
|
Ulyanovsk - Cost of entertainment and sports
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Regular jeans
Levi's brand
|
$53.61
RUB4,166.10
|
$17.87
-
$142.95
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$41.69
RUB3,240.30
|
$23.82
-
$59.56
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$83.39
RUB6,480.60
|
$59.56
-
$178.69
|
| Men's business shoes (leather) |
$83.39
RUB6,480.60
|
$35.74
-
$119.12
|
Ulyanovsk - Cost of clothing
Improve prices ·
Change currency (USD)
Tip: Try viewing our aggregate cost of living in Russia
to see the average cost of cities throughout Russia, like
Magadan,
Chelyabinsk,
Barnaul,
Yoshkar-ola,
Bryansk,
and more.
For a detailed breakdown of Santa Cruz vs. the national average, see the cost of living in Russia compared to Ulyanovsk.
Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate.
Learn more