Cost of living in Pueblo
compared to
Cost of living in Pueblo vs. United States overall average
Pueblo is 6.3% cheaper than United States overall.
- Restaurants
-
pay 5.8% less in Pueblo
- Groceries
-
pay 19.6% less in Pueblo
- Transportation
-
pay 0.5% less in Pueblo
- Housing
-
pay 1.9% less in Pueblo
- Childcare
-
pay 18.1% less in Pueblo
- Entertainment and Sports
-
pay 15.0% less in Pueblo
- Clothing
-
pay 17.1% more in Pueblo
Expenses including groceries, childcare, entertainment and sports, restaurants, housing, and transportation are lower in Pueblo.
Pueblo Cost of Living Breakdown
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Basic meal with drink at inexpensive restaurant | $18.00 |
$11.00
-
$43.00
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$12.00 |
$10.00
-
$15.00
|
| Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) | $1.00 |
$1.00
-
$6.00
|
| Bottle of water (11 fl. oz) | $2.75 |
$2.00
-
$5.00
|
Pueblo - Cost of restaurants
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Bread
1 loaf
|
$3.09 |
$1.65
-
$6.61
|
| Local cheese (8 oz) | $5.51 |
$4.41
-
$6.61
|
| Milk (1 gallon) | $3.89 |
$3.30
-
$5.00
|
|
Eggs
1 dozen
|
$4.33 |
$2.75
-
$6.00
|
| Boneless chicken breast (1 lb) | $3.90 |
$2.80
-
$8.97
|
| Apples (1 lb) | $1.68 |
$1.29
-
$2.99
|
| Bananas (1 lb) | $0.58 |
$0.43
-
$0.80
|
| Oranges (1 lb) | $1.29 |
$0.59
-
$2.49
|
| Tomatoes (1 lb) | $2.28 |
$1.50
-
$3.99
|
| Potatoes (1 lb) | $0.89 |
$0.80
-
$1.50
|
| Onions (1 lb) | $0.87 |
$0.80
-
$1.50
|
Pueblo - Cost of groceries
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Gasoline (1 gallon) | $3.06 |
$2.70
-
$3.50
|
| Monthly public transit pass | ?? |
??
-
??
|
| New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) | $36,029.12 |
$24,000.00
-
$36,907.41
|
| Taxi trip in downtown area (5 miles) | $17.16 |
$17.16
-
$17.16
|
Pueblo - Cost of transportation
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$76.67 |
$35.00
-
$155.00
|
| 1-Bedroom apartment in downtown area | ?? |
??
-
??
|
| 1-Bedroom apartment outside city center | ?? |
??
-
??
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$127.72 |
$87.46
-
$229.41
|
Pueblo - Cost of housing
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Private preschool for 1 child, monthly | $1,525.00 |
$1,050.00
-
$2,000.00
|
| Middle school for 1 child, two semesters | $12,500.00 |
$12,500.00
-
$12,500.00
|
Pueblo - Cost of childcare
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Domestic/local beer (1 pint) | $6.00 |
$4.50
-
$7.00
|
| Cappuccino in mid-range area | $4.50 |
$4.00
-
$10.00
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$7.59 |
$6.50
-
$8.69
|
| Monthly membership at local gym | ?? |
??
-
??
|
| Movie ticket to theater/cinema | $10.00 |
$10.00
-
$18.00
|
Pueblo - Cost of entertainment and sports
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Regular jeans
Levi's brand
|
$34.00 |
$23.00
-
$80.00
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$91.67 |
$40.00
-
$150.00
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$75.00 |
$70.00
-
$100.00
|
| Men's business shoes (leather) | $108.33 |
$100.00
-
$125.00
|
Pueblo - Cost of clothing
Improve prices ·
Change currency (USD)
Tip: Try viewing our aggregate cost of living in Colorado
to see the average cost of cities throughout Colorado, like
Pueblo,
Loveland,
Aurora,
Lafayette,
Highlands Ranch,
and more.
For a detailed breakdown of Santa Cruz vs. the national average, see the cost of living in United States compared to Pueblo.
Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate.
Learn more