Cost of living in Manhattan
compared to
Cost of living in Manhattan vs. United States overall average
Manhattan is 18.6% cheaper than United States overall.
- Restaurants
-
pay 21.9% less in Manhattan
- Groceries
-
pay 31.5% less in Manhattan
- Transportation
-
pay 13.5% less in Manhattan
- Housing
-
pay 18.9% less in Manhattan
- Childcare
-
pay 45.7% less in Manhattan
- Entertainment and Sports
-
pay 4.9% more in Manhattan
- Clothing
-
pay 3.6% less in Manhattan
Expenses including childcare, groceries, restaurants, housing, transportation, and clothing are lower in Manhattan.
Manhattan Cost of Living Breakdown
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Basic meal with drink at inexpensive restaurant | $13.50 |
$12.00
-
$40.00
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$10.00 |
$8.50
-
$15.00
|
| Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) | $2.00 |
$1.99
-
$3.50
|
| Bottle of water (11 fl. oz) | $1.50 |
$1.50
-
$2.09
|
Manhattan - Cost of restaurants
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Bread
1 loaf
|
$3.00 |
$2.20
-
$5.51
|
| Local cheese (8 oz) | $3.86 |
$3.86
-
$6.61
|
| Milk (1 gallon) | $3.35 |
$2.99
-
$4.69
|
|
Eggs
1 dozen
|
$3.85 |
$1.50
-
$6.99
|
| Boneless chicken breast (1 lb) | $2.99 |
$2.50
-
$7.00
|
| Apples (1 lb) | $1.72 |
$1.00
-
$3.50
|
| Bananas (1 lb) | $0.49 |
$0.44
-
$2.00
|
| Oranges (1 lb) | $1.30 |
$0.65
-
$3.00
|
| Tomatoes (1 lb) | $1.88 |
$0.89
-
$3.00
|
| Potatoes (1 lb) | $0.48 |
$0.48
-
$1.99
|
| Onions (1 lb) | $0.84 |
$0.84
-
$1.50
|
Manhattan - Cost of groceries
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Gasoline (1 gallon) | $2.84 |
$2.67
-
$3.07
|
| Monthly public transit pass | $60.00 |
??
-
??
|
| New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) | $28,061.00 |
$28,061.00
-
$36,534.64
|
| Taxi trip in downtown area (5 miles) | $14.93 |
$14.93
-
$14.93
|
Manhattan - Cost of transportation
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$71.25 |
$60.00
-
$100.00
|
| 1-Bedroom apartment in downtown area | $925.00 |
$900.00
-
$950.00
|
| 1-Bedroom apartment outside city center | $1,016.67 |
$1,000.00
-
$1,050.00
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$140.43 |
$104.95
-
$382.35
|
Manhattan - Cost of housing
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Private preschool for 1 child, monthly | $823.33 |
$823.33
-
$916.67
|
| Middle school for 1 child, two semesters | $11,440.00 |
$11,440.00
-
$16,000.00
|
Manhattan - Cost of childcare
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Domestic/local beer (1 pint) | $5.25 |
$3.00
-
$6.00
|
| Cappuccino in mid-range area | $4.81 |
$3.00
-
$9.00
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$9.35 |
$7.50
-
$12.00
|
| Monthly membership at local gym | $75.00 |
??
-
??
|
| Movie ticket to theater/cinema | $13.75 |
$10.00
-
$19.50
|
Manhattan - Cost of entertainment and sports
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Regular jeans
Levi's brand
|
$47.00 |
$35.00
-
$75.00
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$38.75 |
$12.00
-
$100.00
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$85.00 |
$75.00
-
$169.00
|
| Men's business shoes (leather) | $116.25 |
$80.00
-
$200.00
|
Manhattan - Cost of clothing
Improve prices ·
Change currency (USD)
Tip: Try viewing our aggregate cost of living in Kansas
to see the average cost of cities throughout Kansas, like
Spearville,
Mulvane,
Chanute,
Fort Scott,
Colby,
and more.
For a detailed breakdown of Santa Cruz vs. the national average, see the cost of living in United States compared to Manhattan.
Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate.
Learn more