Cost of living comparison
Pennsylvania is 24.8% more expensive than Louisiana.
- Restaurants
-
pay 1.9% less in Pennsylvania
- Groceries
-
pay 13.8% more in Pennsylvania
- Transportation
-
pay 29.4% more in Pennsylvania
- Housing
-
pay 8.3% more in Pennsylvania
- Childcare
-
pay 2.1 times more in Pennsylvania
- Entertainment and Sports
-
pay 7.3% more in Pennsylvania
- Clothing
-
pay 9.8% more in Pennsylvania
The cost of childcare, transportation, groceries, clothing, housing, and entertainment and sports in Pennsylvania are more expensive than in Louisiana. Notably, childcare is significantly more expensive in Pennsylvania.
If you lived in Pennsylvania instead of Louisiana, you would:
pay 1.9% less for restaurants
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$17.81
|
$19.53
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$9.83
|
$9.30
|
|
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$2.37
|
$2.27
|
|
Bottle of water (11 fl. oz) |
$1.90
|
$1.76
|
|
pay 13.8% more for groceries
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Bread
1 loaf
|
$2.96
|
$3.25
|
|
Local cheese (8 oz) |
$6.15
|
$7.37
|
|
Milk (1 gallon) |
$4.35
|
$4.35
|
|
Eggs
1 dozen
|
$2.92
|
$3.27
|
|
Boneless chicken breast (1 lb) |
$5.28
|
$5.36
|
|
Apples (1 lb) |
$2.15
|
$2.43
|
|
Bananas (1 lb) |
$0.64
|
$0.72
|
|
Oranges (1 lb) |
$1.77
|
$2.19
|
|
Tomatoes (1 lb) |
$1.92
|
$2.35
|
|
Potatoes (1 lb) |
$1.36
|
$1.41
|
|
Onions (1 lb) |
$1.21
|
$1.45
|
|
pay 29.4% more for transportation
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Gasoline (1 gallon) |
$2.93
|
$3.58
|
|
Monthly public transit pass |
$40.33
|
$66.58
|
|
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$36,948.70
|
$31,817.25
|
|
Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$14.31
|
$20.67
|
|
pay 8.3% more for housing
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$62.76
|
$62.16
|
|
1-Bedroom apartment in downtown area |
$1,159.60
|
$1,357.77
|
|
1-Bedroom apartment outside city center |
$1,039.36
|
$1,179.21
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$132.15
|
$136.88
|
|
pay 2.1 times more for childcare
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Private preschool for 1 child, monthly |
$1,554.86
|
$1,481.93
|
|
Middle school for 1 child, two semesters |
$11,175.00
|
$35,614.17
|
|
pay 7.3% more for entertainment and sports
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Domestic/local beer (1 pint) |
$4.80
|
$5.58
|
|
Cappuccino in mid-range area |
$5.08
|
$5.03
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$8.50
|
$11.13
|
|
Monthly membership at local gym |
$43.67
|
$34.60
|
|
Movie ticket to theater/cinema |
$12.43
|
$13.87
|
|
pay 9.8% more for clothing
Louisiana
|
Pennsylvania
|
||
---|---|---|---|
Regular jeans
Levi's brand
|
$45.13
|
$53.27
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$37.45
|
$39.31
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$76.65
|
$83.69
|
|
Men's business shoes (leather) |
$96.33
|
$103.12
|
|
Change currency:
Help us improve these prices
ASK THE ELSEWHERE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about Pennsylvania or Louisiana. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.