Cost of Living Comparison

EUR
COMPARED TO
USD

Lithuania is 27.8% cheaper than United States.

If you lived in United States instead of Lithuania, you would:
local_dining

pay 54.5% more for restaurants

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Basic meal with drink at inexpensive restaurant $7.68
€6.73
$13.54 +76.4%
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
$5.60
€4.91
$7.28 +30.1%
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) $1.32
€1.16
$1.78 +35.4%
Bottle of water (11 fl. oz) $0.97
€0.85
$1.43 +47.1%

Lithuania vs. United States - Cost of restaurants
local_grocery_store

pay 2.1 times more for groceries

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Bread
1 loaf
$1.08
€0.95
$2.58 +139.1%
Local cheese (8 oz) $4.00
€3.51
$5.28 +32.0%
Milk (1 gallon) $3.61
€3.17
$3.15 -12.9%
Eggs
1 dozen
$1.68
€1.47
$2.29 +36.3%
Boneless chicken breast (1 lb) $2.38
€2.08
$3.89 +63.5%
Apples (1 lb) $0.43
€0.38
$2.01 +366.5%
Bananas (1 lb) $0.51
€0.45
$0.70 +36.2%
Oranges (1 lb) $0.65
€0.57
$1.86 +187.7%
Tomatoes (1 lb) $0.64
€0.56
$1.82 +186.2%
Potatoes (1 lb) $0.18
€0.16
$1.16 +540.2%
Onions (1 lb) $0.14
€0.13
$1.17 +709.0%

Lithuania vs. United States - Cost of groceries
drive_eta

pay 10.1% more for transportation

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Gasoline (1 gallon) $4.82
€4.23
$2.74 -43.2%
Monthly public transit pass $30.22
€26.50
$58.82 +94.6%
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) $19,716.45
€17,289.38
$21,664.66 +9.9%
Taxi trip in downtown area (5 miles) $6.40
€5.61
$17.34 +171.2%

Lithuania vs. United States - Cost of transportation
home

pay 3.5 times more for housing

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
$11.12
€9.75
$63.66 +472.3%
1-Bedroom apartment in downtown area $300.31
€263.34
$1,140.46 +279.8%
1-Bedroom apartment outside city center $217.61
€190.82
$963.54 +342.8%
Utilities for two (700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
$122.98
€107.84
$120.78 -1.8%

Lithuania vs. United States - Cost of housing
child_care

pay 84.6% more for childcare

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Private preschool for 1 child, monthly $298.42
€261.69
$827.50 +177.3%
Middle school for 1 child, two semesters $9,204.48
€8,071.41
$16,711.80 +81.6%

Lithuania vs. United States - Cost of childcare
gamepad

pay 22.9% more for entertainment and sports

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Domestic/local beer (1 pint) $2.88
€2.52
$4.35 +51.0%
Cappuccino in mid-range area $2.19
€1.92
$3.99 +82.0%
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
$3.99
€3.50
$7.34 +84.1%
Monthly membership at local gym $35.77
€31.37
$37.07 +3.6%
Movie ticket to theater/cinema $7.36
€6.45
$11.39 +54.9%

Lithuania vs. United States - Cost of entertainment and sports
store

pay 15.7% less for clothing

  Lithuania help_outline United States help_outline  
Regular jeans
Levi's brand
$68.30
€59.90
$42.23 -38.2%
Regular dress
from H&M or similar store
$41.07
€36.01
$34.48 -16.0%
Running shoes
Nike or Adidas
$81.22
€71.22
$73.53 -9.5%
Men's business shoes (leather) $97.81
€85.77
$92.94 -5.0%

Lithuania vs. United States - Cost of clothing
The statistics used to build this comparison are calculated using data from users just like you. We average the price of thousands of data points entered by users across the world. Learn more about our data sources. Page last updated: November 2019

Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location (Ashburn, VA, United States) to help assist us in making these comparisons more accurate. Learn more
Narrow your comparison by city:
Select a city in Lithuania:
Select a city in United States:
For example, try comparing the cost of living in Vilnius vs. Washington
question_answer HAVE A QUESTION? ASK THE COMMUNITY
Join the Elsewhere community and ask a question about United States. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.