Jonesboro vs. Lawrence Cost of Living Summary

Jonesboro is 4.8% cheaper than Lawrence.

Restaurants
pay 27.4% more in Jonesboro
Groceries
pay 17.0% less in Jonesboro
Transportation
pay 10.8% more in Jonesboro
Housing
pay 6.1% less in Jonesboro
Childcare
pay 41.2% less in Jonesboro
Entertainment and Sports
pay 6.9% less in Jonesboro
Clothing
pay 4.5% more in Jonesboro

The cost of restaurants, transportation, and clothing in Jonesboro are more expensive than in Lawrence. Expenses including childcare, groceries, entertainment and sports, and housing are lower in Jonesboro.

Jonesboro vs. Lawrence Cost Breakdown

If you lived in Jonesboro instead of Lawrence, you would:

pay 27.4% more for restaurants

 
Lawrence
Jonesboro
Basic meal with drink at inexpensive restaurant $15.00
 
$27.50
 
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
$11.00
 
$10.50
 
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) $2.55
 
$2.25
 

Improve prices ·

pay 17.0% less for groceries

 
Lawrence
Jonesboro
Bread
1 loaf
$3.15
 
$3.35
 
Local cheese (8 oz) $5.64
 
$4.41
 
Milk (1 gallon) $3.30
 
$4.20
 

Improve prices ·

pay 10.8% more for transportation

 
Lawrence
Jonesboro
Gasoline (1 gallon) $3.42
 
$3.13
 
Monthly public transit pass ?? $30.00
 
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) $22,349.00
 
$31,706.75
 

Improve prices ·

pay 6.1% less for housing

 
Lawrence
Jonesboro
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
$64.75
 
$72.50
 
1-Bedroom apartment in downtown area $1,187.50
 
$1,148.75
 
1-Bedroom apartment outside city center $924.25
 
$868.33
 

Improve prices ·

pay 41.2% less for childcare

 
Lawrence
Jonesboro
Private preschool for 1 child, monthly $980.50
 
$766.67
 
Middle school for 1 child, two semesters $19,239.33
 
$8,500.00
 

Improve prices ·

pay 6.9% less for entertainment and sports

 
Lawrence
Jonesboro
Domestic/local beer (1 pint) $6.00
 
$4.50
 
Cappuccino in mid-range area $5.09
 
$5.04
 
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
$7.00
 
$8.25
 

Improve prices ·

pay 4.5% more for clothing

 
Lawrence
Jonesboro
Regular jeans
Levi's brand
$51.67
 
$63.59
 
Regular dress
from H&M or similar store
$39.56
 
$36.67
 
Running shoes
Nike or Adidas
$80.00
 
$78.75
 

Improve prices ·

We average the price of thousands of data points entered by users across the world. Sources: MyLifeElsewhere's cost-of-living dataset (prices updated October 2026). How we calculate this

Share this

Help us improve these prices

MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate. Learn more

Ask the Elsewhere Community

Join the Elsewhere community and ask a question about Jonesboro or Lawrence. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.