Nevada vs. Iowa Cost of Living Summary

Nevada is 30.1% more expensive than Iowa.

Restaurants
pay 28.4% more in Nevada
Groceries
pay 27.8% more in Nevada
Transportation
pay 40.4% more in Nevada
Housing
pay 48.7% more in Nevada
Childcare
pay 17.0% more in Nevada
Entertainment and Sports
pay 7.8% less in Nevada
Clothing
pay 2.4% less in Nevada

The cost of housing, transportation, restaurants, groceries, and childcare in Nevada are more expensive than in Iowa. Expenses including entertainment and sports and clothing are lower in Nevada.

Nevada vs. Iowa Cost Breakdown

If you lived in Nevada instead of Iowa, you would:

pay 28.4% more for restaurants

 
Iowa
Nevada
Basic meal with drink at inexpensive restaurant $17.44
 
$25.25
 
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
$10.71
 
$12.38
 
Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) $2.66
 
$3.22
 

Improve prices ·

pay 27.8% more for groceries

 
Iowa
Nevada
Bread
1 loaf
$2.86
 
$3.54
 
Local cheese (8 oz) $5.29
 
$5.59
 
Milk (1 gallon) $3.19
 
$4.28
 

Improve prices ·

pay 40.4% more for transportation

 
Iowa
Nevada
Gasoline (1 gallon) $3.52
 
$4.77
 
Monthly public transit pass $34.83
 
$65.00
 
New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) $32,592.26
 
$35,793.67
 

Improve prices ·

pay 48.7% more for housing

 
Iowa
Nevada
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
$67.97
 
$79.69
 
1-Bedroom apartment in downtown area $1,095.70
 
$1,708.18
 
1-Bedroom apartment outside city center $867.32
 
$1,430.50
 

Improve prices ·

pay 17.0% more for childcare

 
Iowa
Nevada
Private preschool for 1 child, monthly $1,080.37
 
$1,220.56
 
Middle school for 1 child, two semesters $19,409.87
 
$23,506.67
 

Improve prices ·

pay 7.8% less for entertainment and sports

 
Iowa
Nevada
Domestic/local beer (1 pint) $4.61
 
$7.19
 
Cappuccino in mid-range area $5.52
 
$5.54
 
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
$9.16
 
$9.72
 

Improve prices ·

pay 2.4% less for clothing

 
Iowa
Nevada
Regular jeans
Levi's brand
$51.95
 
$53.47
 
Regular dress
from H&M or similar store
$38.14
 
$31.61
 
Running shoes
Nike or Adidas
$88.30
 
$90.68
 

Improve prices ·

We average the price of thousands of data points entered by users across the world. Sources: MyLifeElsewhere's cost-of-living dataset (prices updated October 2026). How we calculate this

Share this

Explore more U.S. state comparisons

See how other U.S. states compare. Browse all state comparisons.

Help us improve these prices

MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate. Learn more

Ask the Elsewhere Community

Join the Elsewhere community and ask a question about Nevada or Iowa. It's a free, question-and-answer based forum to discuss what life is like in countries and cities around the world.