Cost of living in Ibadan
compared to
Cost of living in Ibadan vs. Nigeria overall average
Ibadan is 21.3% cheaper than Nigeria overall.
- Restaurants
-
pay 27.1% less in Ibadan
- Groceries
-
pay 15.6% less in Ibadan
- Transportation
-
pay 20.1% less in Ibadan
- Housing
-
pay 32.1% less in Ibadan
- Childcare
-
pay 5.1% less in Ibadan
- Entertainment and Sports
-
pay 28.9% less in Ibadan
- Clothing
-
pay 20.1% less in Ibadan
Expenses including housing, entertainment and sports, restaurants, transportation, clothing, and groceries are lower in Ibadan.
Ibadan Cost of Living Breakdown
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Basic meal with drink at inexpensive restaurant |
$1.81
NGN2,613.24
|
$0.68
-
$4.57
|
|
Fast food combo meal
McDonalds, or similar
|
$5.00
NGN7,235.85
|
$3.26
-
$10.00
|
| Bottle of Coca-Cola (11 fl. oz) |
$0.28
NGN402.14
|
$0.20
-
$1.00
|
| Bottle of water (11 fl. oz) |
$0.17
NGN252.92
|
$0.13
-
$0.50
|
Ibadan - Cost of restaurants
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Bread
1 loaf
|
$1.17
NGN1,690.22
|
$0.59
-
$2.00
|
| Local cheese (8 oz) |
$2.16
NGN3,126.06
|
$1.41
-
$7.75
|
| Milk (1 gallon) |
$8.86
NGN12,822.31
|
$5.75
-
$15.14
|
|
Eggs
1 dozen
|
$1.76
NGN2,545.71
|
$1.08
-
$3.15
|
| Boneless chicken breast (1 lb) |
$1.85
NGN2,680.01
|
$1.29
-
$4.54
|
| Apples (1 lb) |
$1.09
NGN1,575.51
|
$0.60
-
$2.27
|
| Bananas (1 lb) |
$0.54
NGN787.75
|
$0.45
-
$2.27
|
| Oranges (1 lb) |
$0.54
NGN787.75
|
$0.17
-
$3.46
|
| Tomatoes (1 lb) |
$0.75
NGN1,083.33
|
$0.29
-
$1.81
|
| Potatoes (1 lb) |
$0.93
NGN1,341.37
|
$0.45
-
$1.79
|
| Onions (1 lb) |
$0.70
NGN1,009.43
|
$0.31
-
$1.51
|
Ibadan - Cost of groceries
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Gasoline (1 gallon) |
$2.10
NGN3,033.68
|
$1.53
-
$3.22
|
| Monthly public transit pass |
$36.00
NGN52,100.92
|
??
-
??
|
| New Volkswagen Golf 1.4 (standard edition) |
$9,548.18
NGN13,817,845.85
|
$7,253.64
-
$25,000.00
|
| Taxi trip in downtown area (5 miles) |
$9.66
NGN13,980.03
|
$8.80
-
$23.36
|
Ibadan - Cost of transportation
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Internet connection
50 mbps or faster, cable/dsl
|
$20.00
NGN28,950.11
|
$13.05
-
$100.00
|
| 1-Bedroom apartment in downtown area |
$449.96
NGN651,162.49
|
$180.11
-
$840.05
|
| 1-Bedroom apartment outside city center |
$429.19
NGN621,117.82
|
$94.96
-
$1,080.06
|
|
Utilities for two
(700 sq ft apartment)
including electric, gas, water, heating
|
$16.15
NGN23,374.81
|
$14.97
-
$191.18
|
Ibadan - Cost of housing
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Private preschool for 1 child, monthly |
$49.78
NGN72,046.30
|
$38.67
-
$169.77
|
| Middle school for 1 child, two semesters |
$1,882.06
NGN2,723,665.28
|
$395.65
-
$4,800.26
|
Ibadan - Cost of childcare
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
| Domestic/local beer (1 pint) |
$0.78
NGN1,135.08
|
$0.48
-
$2.00
|
| Cappuccino in mid-range area |
$1.02
NGN1,478.55
|
$0.56
-
$3.00
|
|
Pack of cigarettes
Marlboro or similar
|
$1.28
NGN1,854.99
|
$1.00
-
$1.50
|
| Monthly membership at local gym |
$29.87
NGN43,227.78
|
$23.74
-
$36.00
|
| Movie ticket to theater/cinema |
$2.61
NGN3,778.45
|
$2.40
-
$7.79
|
Ibadan - Cost of entertainment and sports
Improve prices ·
Change currency (USD)
|
Cost
|
Range | |
|---|---|---|
|
Regular jeans
Levi's brand
|
$18.40
NGN26,628.34
|
$12.68
-
$35.95
|
|
Regular dress
from H&M or similar store
|
$24.68
NGN35,711.38
|
$9.89
-
$52.80
|
|
Running shoes
Nike or Adidas
|
$43.19
NGN62,503.35
|
$16.95
-
$129.11
|
| Men's business shoes (leather) |
$29.60
NGN42,841.90
|
$19.78
-
$116.20
|
Ibadan - Cost of clothing
Improve prices ·
Change currency (USD)
Tip: Try viewing our aggregate cost of living in Nigeria
to see the average cost of cities throughout Nigeria, like
Kano,
Enugu,
Ibadan,
Abeokuta,
Lagos,
and more.
For a detailed breakdown of Santa Cruz vs. the national average, see the cost of living in Nigeria compared to Ibadan.
Help us improve these prices
MyLifeElsewhere is a collaborative project. Please enter price information for your location to help assist us in making these comparisons more accurate.
Learn more